Governors & Staff

Relationships with parents and carers are truly valued at St Mary’s. We believe that a successful education rests upon strong partnerships between home and school. We are therefore wholly committed to establishing good parent/teacher relationships and we encourage parents to contact any member of staff at any time should they have concerns or simply want an interim report on progress.

St Mary’s are always happy to consider applications from prospective governors. If you are interested in finding out more please email the Clerk to the Governors, clerk@stmarycolchester.org.uk.

St Mary’s Governors

Mr Graeme Lambert

Position:
Deputy Chair
Qualifications:
BComm (Commerce, University of Edinburgh)

Mr Jack Magill

Position:
Deputy Chair
Qualifications:
MA English (Christ’s College, Cambridge)

Mrs Kate Abbott

Position:
Governor
Qualifications:
BA (Hons) English Literature (University of Reading); PGCE

Mr Mark Jackson

Position:
Governor
Qualifications:
BSc (Hons) Environmental Planning (Anglia Ruskin University)

Mrs Esther Eddy

Position:
Governor
Qualifications:
BA (Hons) History (Hull University); QTS

Mrs Debbie Hamilton

Position:
Governor
Qualifications:
BA (Hons) Early Childhood Studies (Suffolk College)

Mr Tony Bell

Position:
Governor
Qualifications:
MHCIMA, DipWSET

Mr Samuel Flower

Position:
Governor
Qualifications:
LLB, Law (Anglia Ruskin University)

Mr Craig Woods

Position:
Governor
Qualifications:
BSc (Hons) Architectural Technology (Anglia Ruskin University)

The Chair of Governors may be contacted via the Clerk to the Governors on clerk@stmaryscolchester.org.uk

Senior Leadership Team

Mrs Nicola Griffiths

Position:
School Principal
Qualifications:
MA PGCE NPQH

Miss Anwen Jones

Position:
Head of Senior School
Qualifications:
BEd (Hons) NPQH

Mrs Emma Stanhope

Position:
Head of Lower School
Qualifications:
G Mus PGCE NPQH

Mrs Elizabeth Bevan

Position:
Head of Finance and Operations
Qualifications:
BSc (Business Administration, University of Wales)

KINDERGARTEN STAFF

  • Miss Suzy Violett | Early Years Foundation Degree Level 3 Forest School | Kindergarten Manager
  • Miss Emma Copping | Level 3 Diploma in Children’s Play, Learning and Development | Kindergarten Practitioner
  • Miss Jo Johnson | QTS | Kindergarten Practitioner
  • Miss Carla Martins | NVQ Level 3 in Childcare | Kindergarten Practitioner
  • Miss Thea Millard | CACHE Level 4 in Childcare | Kindergarten Practitioner
  • Miss Rachel Pyke | CACHE Level 3 | Kindergarten Practitioner
  • Mrs Louise Stock | Early Years Foundation Degree | Kindergarten Practitioner
  • Mrs Donna Turner | CACHE Level 3 | Kindergarten Practitioner
  • Mrs Jenny Vakalopoulou | Level 3 Diploma for the Early Years Educator | Kindergarten Practitioner

LOWER SCHOOL TEACHING STAFF

  • Mrs Denise Adamson | BA (Hons) QTS NPQSL | Assistant Head of Lower School (Pastoral); SENCO Assessment Coordinator
  • Mrs Claire Bowell | BA (Hons) PGCE | Music Teacher
  • Mrs Colette Byford | BA (Hons) QTS | PE Teacher
  • Miss Robyn Cheeseman | CACHE Level 3 | Prep Practitioner
  • Ms Victoria Coleman | BA (Hons) QTS | Class Teacher; Art Co-ordinator; Science Subject Lead
  • Ms Michelle Gray | HLTA | Teaching Assistant
  • Mrs Alex Heather | BA (Hons) PGCE | French International Schools Co-ordinator
  • Mrs Karen Howard | NNEB CACHE Diploma Level 2 | Teaching Assistant
  • Mrs Victoria Ingram |BA (Hons) PGCE | Class Teacher
  • Mrs Carolyn Kurzynski | BEd (Hons) | Class Teacher; RE Co-ordinator
  • Mrs Deryn Lilley | BA (Hons) PGCE | PE Teacher
  • Mrs Elisavet Mangwana | MA BA (Hons) PGCE | Class Teacher; History Co-ordinator
  • Ms Hazel O’Neill | BA (Hons) PGCE | Class Teacher; Eco Schools Co-ordinator; ICT Co-ordinator
  • Mrs Joanne Paisley | BA (Hons) Early Childhood Professional Practice | Teaching Assistant
  • Mrs Sarah Rees | CACHE Diploma in Childcare and Education Level 3 | Teaching Assistant
  • Miss Brogan Simpson | BA (Hons) QTS | Class Teacher; DT Co-ordinator; English Subject Lead
  • Mr Benjamin Sutcliff| BA (Hons) PGCE | Class Teacher; Maths Subject Lead
  • Mrs Hayley Taylor-Howse | BA (Hons) PGCE | Class Teacher; English Subject Lead
  • Mrs Zoe Wentworth | BA (Hons) QTS | Assistant Head of Lower School (Academic); Prep Class Teacher; Assessment Co-ordinator

LOWER SCHOOL NON-TEACHING STAFF

  • Mr Ivan Birchmore | Caretaker
  • Miss Louise Clarke | Lower School Office Assistant
  • Mrs Donna Connelly | Midday Assistant
  • Miss Claire Humphrey | Midday Assistant
  • Mrs Toni Lovegrove | Director of Marketing, Admissions and Communications
  • Mr Mark Mangwana | IT Manager
  • Mrs Sarah Nicholls | Marketing Officer
  • Miss Elizabeth Rochford | Finance Assistant
  • Mrs Jenefer Rudling | Lower School Office Manager
  • Mrs Lizanne Shiret | Assistant Head of Finance
  • Mrs Louise Stevenson | Marketing Assistant
  • Mrs Molly Terry | HR & Compliance Officer; Clerk to the Governors
  • Mrs Justine Tierney | Registrar
  • Mr Alex Turner | IT Technician
  • Mr Ross Weaving | Assistant Head of Operations

LOWER SCHOOL VISITING STAFF

  • Ms Karen Binks | Dip (Musical Theatre) | Theatre Arts Academy
  • Mr Timothy Clapp | Advanced Diploma in Contemporary Popular Music, Certificate in Education | Drums
  • Miss Chantelle Cooke | BA (Hons) | Cheerleading
  • Miss Stephanie Cook | BA (Hons) | Ballet
  • Mrs Anneke Cullen | Gardening Club
  • Mr Tim Curd | BA (Hons) | Brass
  • Miss Karalyn Foord | Forest Schools Lead
  • Ms Nina Gorman | Street Dance
  • Miss Cheryl Jessop | Post Graduate Diploma in Early Music | Violin and Cello
  • Mr Adrian Johnson | BA (Hons) Music | Guitar
  • Mrs Victoria Lascelles | BMus (Hons) | Piano, Choir, and Performances
  • Mr Dan Mather | Football
  • Mr Colin Matthews | LLCM CertMusic Ed TCL | Brass
  • Miss Joanne Schofield | Yoga
  • Mrs Kathryn Urand | BA (Hons) | Woodwind
  • Mrs Helen Wright | BA (Hons) Music | Singing

SENIOR SCHOOL TEACHING STAFF

  • Mr Mark Bainton | BEd (Hons) | Subject Lead – ICT
  • Mrs Deborah Bannister | BSc (Hons) PGCE | Head of Faculty – STEM
  • Mrs Claire Bowell | BA (Hons) PGCE | Music Teacher
  • Mrs Angela Bush | BEd (Hons) | Subject Lead – Latin & Classics
  • Mrs Colette Byford | BA (Hons) QTS | PE Teacher
  • Mrs Charlotte Chamberlain | BA (Hons) PGCE | Modern Foreign Languages Teacher
  • Miss Sian Chambers | BA (Hons) QTS | Food Technology & Textiles Teacher
  • Mrs Janette Cliff | BSc (Hons) QTS | Science Teacher
  • Miss Natalie Crewe | BA (Hons) PGCE | Assistant Head Pastoral
  • Miss Rebecca Doe| BA (Hons) | Subject Lead – Modern Foreign Languages; Phase Lead – Year 10 and Year 11 & Post 16 Transition
  • Ms Christine Fox | BSc (Hons) QTS | Head of Faculty – Humanities
  • Mr Dominic Gosling | BSc (Hons) QTS | Subject Lead – Maths
  • Mrs Rachel Harries | BA (Hons) PGCE | Subject Lead – Drama
  • Mrs Emma Hawkwood | BEd (Hons) | Head of Faculty – Sport & Outdoor Education
  • Mrs Jude Johnson | BEd (Hons) | PSHE Lead
  • Mrs Rosemary Kelly | MA BA (Hons) PGCE | Head of Faculty – Languages
  • Mrs Florence Lazos | BA (Hons) PGCE | Head of Faculty – Creative & Performing Arts
  • Miss Lucille Long | LLB (Hons) PGCE | SENCo
  • Miss Joanna Middleditch | BSc (Hons) QTS | PE & History Teacher
  • Mrs Marina Mitchell | BEd (Hons) PGCE | English Teacher; Phase Lead – Years 8 & 9
  • Mrs Luminita Murray | BSc (Hons) MSc | Science Teacher
  • Mrs Katie Palfree | BA (Hons) PGCE | Subject Lead – Textiles
  • Mr Simon Parkinson | BSc (Hons) PGCE QTS | Assistant Head of Senior School (Academic)
  • Mrs Caroline Parry-Jones | CertEd FETC | Textiles Teacher
  • Mrs Claire Pullen | BSc (Hons) PGCE | Maths Teacher
  • Mr Benjamin Rassell | BA (Hons) MA PGCE | Assistant Head of Senior School (Co-Curricular); Subject Lead – History
  • Mrs Laura Riddell | BA (Hons) PGCE QTS | MFL Teacher
  • Mrs Lindsey Snow | BA (Hons) PGCE QTS | Modern Foreign Languages Teacher
  • Mrs Holly Tippett | BSc (Hons) PGCE QTS | Science Teacher
  • Mrs Sue Waxman | BA (Hons) PGCE  QTS| Subject Lead – Music
  • Mr Daniel Williams | BA (Hons) PGCE | Maths Teacher
  • Miss Victoria Wilson | BA (Hons) PGCE | Religious Studies Teacher
  • Miss Heidi Wright | BSc (Hons) PGCE | Maths Teacher; Phase Lead Year 6-7 Transition

SENIOR SCHOOL NON-TEACHING STAFF

  • Mrs Suzanne Arnold | Textiles Technician
  • Mrs Fi Baldwin | Senior School Office Lead & PA to SLT
  • Mrs Kirsty Bartle | Senior School Pupil Administrator
  • Mr Paul Burgoyne| BEd (Hons) | Cover Supervisor
  • Mrs Alexis Cornell | Textiles Technician
  • Mr Michael Dean | Minibus Driver
  • Mr Paul Donnelly | Caretaker
  • Mrs Sarah Enright | Minibus Driver
  • Mr Gary Evans | Minibus Driver
  • Mr Alan Godley | Minibus Driver
  • Mrs Kate Hardy | Minibus Driver
  • Mrs Sheree Kitteridge | Exams Officer
  • Mrs Toni Lovegrove | Director of Marketing, Admissions and Communications
  • Mrs Lucy Mackin | Midday Assistant & Food Technicia
  • Mr Mark Mangwana | IT Manager
  • Mr David Manson | Minibus Driver
  • Mrs Diane Mercer | Art Technician
  • Mrs Sarah Nicholls | Marketing Officer
  • Mr Richard Pavitt | Minibus Driver
  • Miss Elizabeth Rochford | Finance Assistant
  • Mr Michael Sharp | Minibus Driver
  • Mr Paul Shepherd | Minibus Driver
  • Mrs Lizanne Shiret | Assistant Head of Finance
  • Mrs Louise Stevenson | Marketing Assistant
  • Mrs Molly Terry | HR & Compliance Officer; Clerk to the Governors
  • Mrs Justine Tierney | Registrar
  • Mr Alex Turner | IT Technician
  • Mr Gabriele Uliana | MSc | Science Technician
  • Mr Ross Weaving | Assistant Head of Operations

SENIOR SCHOOL VISITING STAFF

  • Mr Paul Button | Duke of Edinburgh Coordinator
  • Mr Timothy Clapp | Advanced Diploma in Contemporary Popular Music; Certificate in Education | Drums
  • Mr Tim Curd | BA (Hons) | Brass
  • Mrs Nicola Gawthrop | BA (Hons) | Singing
  • Mr Michael Iskas | BA, MA, Post Graduate Diploma, QTS | Violin and Viola
  • Mrs Olivia Iskas | BA (Hons), MA, Post Graduate Diploma | Cello
  • Miss Cheryl Jessop | Post Graduate Diploma in Early Music | Violin and Cello
  • Mr Adrian Johnson | BA (Hons) in Music | Guitar
  • Mrs Victoria Lascelles | BMus (Hons) | Piano, Choir, and Performances
  • Mr Colin Matthews | LLCM Cert Music Ed TCL | Brass and Saxophone
  • Mr David Mitchell | Performance MA, BA (Hons) | Piano
  • Mrs Kathryn Urand | BA (Hons) | Woodwind
  • Mrs Helen Wright | BA | Singing

Our Locations